Co nas fascynuje w pszczołach?
19 sierpnia 2021

Są symbolem pracowitości, umiejętności przetrwania, siły roju, czystości, posłuszeństwa, istotą świętą, symbolem królów i Napoleona. Są również najdoskonalszymi architektami, mistrzyniami wydajności, i najlepszymi logistykami. Od wieków były symbolem obfitości, wytrwałości, płodności i pracy zespołowej. Nic więc dziwnego, że owady te fascynują nas bezustannie. Obserwujemy to bardzo wyraźnie w trakcie zajęć edukacyjnych Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A.

Istota święta

W wielu kulturach pszczoła była istotą świętą, czczoną i silnie chronioną. W czasach pogańskich wierzono, że pszczoły mają duszę, tak jak człowiek. W ich obecności nie wolno było przeklinać, mówić podniesionym głosem, a zabicie tego owada było równoznaczne z zabiciem człowieka.

W kościele katolickim, pszczoła jako święty owad,  dostarczała wosku do świętego miejsca jakim był kościół. Była symbolem dziewictwa i czystości. Pojedynczy owad symbolizuje Maryję, a rój pszczół – Kościół. Wierzono również, że pszczoły nie są życzliwe dla ludzi złych i niemoralnych, którzy dla własnego bezpieczeństwa nie powinni zbliżać się do pasieki. 

W kulturze celtyckiej pszczoły były silnie chronione, ponieważ wytwarzały miód, z którego wytwarzano pitny miód zwany Nektarem Bogów. W tradycji hinduskiej pszczoła symbolizowała ponowne narodziny. W starożytnym Egipcie były symbolem władzy. Wierzono też, że owady te są łzami boga słońca Ra.

Fascynujące produkty pszczele

W starożytności ciała zmarłych balsamowano miodem, aby chronić je przed rozkładem. W Egipcie mumifikowano zwłoki bandażami nasączonymi w wosku i propolisie. 

W dniu miodobrania pszczelarz powinien był mieć czyste sumienie i nikogo nie krzywdzić. Wyłącznie w takim stanie mógł mieć pewność co do obfitości zbiorów. Dla pomyślności zbiorów konieczne było poczęstowanie sąsiadów świeżo zebranym miodem. Do dzisiaj wielu pszczelarzy praktykuje ten zwyczaj. Dla zapewnienia obfitych zbiorów, pszczelarze wkładali do ula gałąź jemioły, zerwaną z sosny na dzień przed Wigilią.

Pszczoły postrzegane są jako istoty idealne, a rój pszczół porównywany jest do superorganizmu – organizmu idealnego. Tak samo produkty pszczele są tworami idealnymi, niemożliwymi do podrobienia, czy też wytworzenia syntetycznie. Tylko pszczoła jest w stanie wyprodukować prawdziwy miód, wosk, propolis, pyłek pszczeli, czy też mleczko pszczele. Do dnia dzisiejszego – i najprawdopodobniej jeszcze przez długie lata – nie jesteśmy w stanie wyprodukować idealnych zamienników tych produktów. Pomimo zaawansowanej technologii, wysokiego poziomu farmakologii oraz medycyny, produkty pszczele są NIEZASTĄPIONE!

Warsztaty edukacyjne

Aby dowiedzieć się więcej na temat fascynującego świata pszczół zapraszamy na zajęcia edukacyjne do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.