Miód pitny
4 lipca 2021

Miód pitny to tradycyjny napój alkoholowy powstały w wyniku fermentacji brzeczki miodu pszczelego. Sycono go już w czasach starożytnych Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Od średniowiecza bardzo popularny m.in. w Polsce i na Litwie.

Polskie miody

Polskie miody wyróżniały się długim okresem przechowywania i wiekiem. Tylko w Polsce fermentowano miody gęste i tak mocne. W państwie Piastów brakowało wina, które zastępowano łatwiej dostępnymi trunkami takimi jak piwo i miód pitny.

Miód pitny

Był to trunek luksusowy i kosztowny. Pijano go bardzo rzadko, najczęściej przy okazji ważnych uroczystości takich jak wesele. Polskie miody ceniono zawsze bardzo wysoko. Do dnia dzisiejszego jesteśmy jednym z największych producentów miodów pitnych na świecie.

Zupełnie innym rodzajem napojów alkoholowych, w których jednym z surowców jest miód, są nalewki, piwa oraz wina miodowe.

Miodu, panie Michale!

O miodzie pitnym wspomina wielokrotnie m.in. Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” oraz Henryk Sienkiewicz w „Trylogii”.

„Ogniem i mieczem”: „Właśnie mi cyrulik miód pić zalecił, żeby mi melancholię od głowy odciągnęło.”

„Pan Wołodyjowski”: „Pewnego pięknego dnia jesienią siedział sobie pod cienistym dachem letnika pan Andrzej Kmicic i popijając miód poobiedni, spoglądał przez obrosłe dzikim chmielem kraty na żonę, która przechadzała się pięknie umiecioną ulicą przed letnikiem.”