Pasieka zimową porą
22 grudnia 2017

W pasiece edukacyjnej nastała zima

A przynajmniej zawitała na chwilę pierwszego dnia zimy 2017/2018. W Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest TiM S.A. nastała przedświąteczna atmosfera. Jak tradycja nakazuje, pszczelarz powinien odwiedzić swoją pasiekę w wigilię Bożego Narodzenia. Pszczoły od setek lat są traktowane w tych rodzinach jako członkowie rodziny, są szanowane i cieszą się dużym szacunkiem. Każdy pszczelarz z wielkim smutkiem odczuwa utratę każdego roju w trakcie zimowli, dlatego jest to okres pełen niepokoju. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę z nadzieją, że wszystkie pszczele rodziny przetrwają zimę.

Co robią pszczoły zimą?

W ciągu kilkudziesięciu minut całą okolicę pokryła delikatna warstwa śniegu. Niestety w najbliższym czasie zapowiadane są spore ocieplenia, co dla pszczół nie jest zbyt dobre o tej porze roku. Wbrew pozorom srogie mrozy nie są dla tych owadów takie straszne. Głównym wrogiem w trakcie zimowli są: wilgoć, dwutlenek węgla oraz kłopoty układu pokarmowego pszczół. Pszczelarz zimą słyszy od spotkanych ludzi przeważnie dwa pytania: „Czy jest jeszcze miód na sprzedaż?” oraz „Czy pszczoły już śpią?”. Otóż pszczoła to nie niedźwiedź – ona zimą nie śpią!

Jest to dość nietypowe zjawisko wśród owadów, ale przez cały okres zimowy, który czasem trwa nawet pół roku, pszczoła miodna jest cały czas aktywna. Wprawdzie spowalnia się jej metabolizm i nie wylatuje z ula, ale w dalszym ciągu pobiera pokarm i wytwarza ciepło.

Kłąb zimowy

Pszczoły w okresie zimowym skupiają się w tzw. kłąb zimowy. Tworzą pewnego rodzaju kulę przegrodzoną plastrami z pokarmem. Swoim ciałem wytwarzają ciepło, ogrzewając owady będące wewnątrz kłębu oraz przede wszystkim pszczelą matkę. Owady będące na zewnątrz kłębu wychładzają się, wtedy wchodzą wgłąb kłębu, a owady zagrzane z wnętrza wychodzą na zewnątrz. W ten sposób kłąb zimowy „pracuje” przez cały ten okres.

Dlatego tak istotne było dobre przygotowanie pszczół do zimy – likwidacja warrozy (pasożyta) oraz zakarmienie pokarmem zimowym. Przy temperaturze poniżej 10 stopni Celsiusza pszczoły nie wylatują poza ul. Nie mogą wtedy wydalić resztek przetrawionego pokarmu. Wszystko to zalega w tym czasie w jej jelitach. Dopiero przy pierwszym wiosennym ociepleniu – miejmy nadzieję, że w połowie marca – pszczoły wylecą na tzw. wiosenny lot oczyszczający.