Dalsze przygotowanie ula snozowego TBH do zimy
24 września 2019

Poza klasycznymi ulami „wielkopolskimi” pszczelarze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A., opiekują się eksperymentalnym projektem – ulem snozowym TBH. Ule Top Bar Hive wymagają zupełnie innej obsługi w czasie sezonu, pszczoły inaczej żyją w nich, budują plastry i magazynują pokarm. Jednak tak jak wszystkie pszczoły miodne w naszym klimacie wymagają pomocy pszczelarza, aby przetrwać zimę.

W tym celu są one podkarmiane już od lipca specjalnym pokarmem dla pszczół. Ma to zwiększyć ilość mleczka pszczelego produkowanego przez robotnice. Następnie robotnice intensywniej karmią pszczelą królową, a ta zaś składa więcej jajeczek. Silniejsza rodzina pszczela jest w stanie zebrać większe ilości nektaru oraz pyłḱu kwiatowego.

Zimowla

Ostatecznie we wrześniu pszczelarze dokarmiają jeszcze rodzinę dodatkowym pokarmem, który ma zalać wszystkie komórki plastrów. Po takim zalaniu komórek staje się skuteczniejsze leczenie rodziny przeciwko warrozie. Przez kilka tygodni pomiędzy tzw. snozami wiesza się specjalne paski nasączone lekiem. Po podkarminiu pszczół, z początkiem października, pszczoły odymia się specjalnym lekarstwem, które ostatecznie usunie z rodziny pozostałe osobniki pasożyta – warrozy.