Skąd wzięła się pszczoła?
13 października 2019

Badania naukowe dowodzą, że pszczoły istnieją na świecie od co najmniej 100-150 milionów lat. Wiemy to dzięki okazom zatopionym w bursztynach, których wiek szacuje się na ten okres. Nie wiadomo jak długo owady te istniały przed najstarszymi odkrytymi dotychczas okazami.

Wiadomo jednak, że od tysiącleci ludzie korzystali z dobrodziejstw jakie dawały im pszczoły. Dzięki malowidłom naskalnym z 8000-6000 p.n.e odnalezionym w Walencji wiemy, że już ludzie prehistoryczni wybierali miód pszczołom. Odkryto również wiele naczyń oblepionych woskiem pochodzących sprzed 8 tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie nie tylko hodowali pszczoły, ale stosowali już pierwsze formy „gospodarki wędrownej”, transportując ule z pszczołami w górę i w dół Nilu zależnie od harmonogramu upraw i pór kwitnienia.

Grecy

Starożytni Grecy uchwalili podatki od miodu oraz posiadali już regulacje określające minimalne odległości od sąsiednich pasiek. Miód i wosk były powszechnie używane w Europie jako waluta płatnicza, forma opłacania podatku oraz dziesięciny dla kościoła.

Egipcjanie

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że pszczoły są przebłyskiem boskości i łzami boga Słońca Ra. Wedle innych wierzeń egipskich pszczoła wyleciała z rogu świętego byka Apisa, zrodzonego z promienia słonecznego i czczonego w starożytnym Egipcie jako wcielenie Ptaha, później Ozyrysa. Według francuskich podań pszczoły powstały z kropel wody spadających z dłoni Chrystusa, który przyjmował chrzest w rzecze Jordan. Inna bajka bułgarska ludowa mówi o pochodzeniu pszczół z potu bądź łez ukrzyżowanego Chrystusa. Zresztą w samej Biblii i Koranu mamy wiele odwołań do pszczół i miodu, który symbolizuje zasłużoną nagrodę, wszelką pomyślność i dobrobyt.

Skandynawia

W podaniach skandynawskich miód wiązany jest z walkiriami – służebnicami zmarłych, które nasycają nim wiecznie zielony boski jesion Igdrasil, wiążący swoim pniem niebo z ziemią. W ludowej bajce rosyjskiej opowiada się o sprowadzeniu pszczół z odległych obcych stron zamorskich, przypuszczalnie z zaświatów. Ze względu na zdolność unoszenia się w powietrzu, pszczoły uważano jako pośredników między krainą bogów a światem śmiertelników.

Tych i wielu innych ciekawostek na temat pszczół dowiesz się w trakcie warsztatów edukacyjnych organizowanych przez Pasiekę Edukacyjną „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A.