Zajęcia edukacyjne dla szkół, przedszkoli, firm oraz zajęcia indywidualne
20 maja 2017

Warsztaty pszczelarskie

TiM S.A. dba, aby przy pomocy Skrzydlatych Przyjaciół wiedza o pszczołach docierała m.in. do szkół, firm, rodzin z dziećmi oraz do początkujących pszczelarzy. W naszym wspólnym interesie jest, aby wiedza o tych pożytecznych owadach była przekazywana szczególnie do najmłodszych. Pragniemy wspólnie ze Śląskim Ogrodem Botanicznym upowszechniać ochronę owadów zapylających. W perspektywie wielu kolejnych lat naszym celem jest, aby zawód pszczelarza nie zginął, aby dzieci od najmłodszych lat nabywały pozytywnych wrażeń w kontakcie z pszczołami oraz pszczelarstwem.

Zapisy

Grafik Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele” na maj i czerwiec 2017 jest już w 100% zapełniony. Przez dwa miesiące pszczelarze intensywnie przekazują wiedzę – nie tylko pszczelarską – wszystkim zainteresowanym. W ramach warsztatów pszczelarskich w Sląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie prowadzone są zajęcia dla grup przedszkolnych, szkolnych, licealnych, czy też ogólnodostepne i bezpłatne zajęcia dla rodzin w ramach imprez Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Prowadzone są również wykłady i warsztaty dla początkujących pszczelarzy. Organizowane są również akcje CSR dla pracowników firm takich jak np. fabryka GM Opel z Gliwic. Kilka razy w tygodniu przyjeżdżają grupy zorganizowane z całego Śląska. W związku z tym nie ma obecnie wolnych terminów na zajęcia w roku 2017.

Przebieg zajęć edukacyjnych

W trakcie zajęć praktycznych przy ulach omawiane są wszelkie niezbędne czynności wykonywane przez pszczelarza o tej porze roku. Dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w nich i własnoręcznie pomagać we wszystkich czynnościach. Ponadto prezentowana jest rodzina „od środka” – omawiane są role poszczególnych pszczół, pokazywane jaja, czerw otwarty (larwy), czerw zamknięty (poczwarki), pszczoły robotnice i wygryzające się właśnie pszczoły. Jedną z największych atrakcji jest możliwość pogłaskania trutnia, czyli samca pszczoły miodnej. Tak „głaskania” – ponieważ trutnie nie mają żądeł, dzieci bezpiecznie mogą brać te owady na ręce i dokładnie oglądać. Oczywiście nie może też zabraknąć możliwości odnalezienia matki pszczelej (królowej), którą każde dziecko koniecznie chce zobaczyć.

W czasie warsztatów pszczelarskich omawiane są poszczególne produkty pszczele, ich skład, działanie oraz sposób wytwarzania przez pszczołę miodną. Chodzi tu o miód, pyłek kwiatowy, pierzgę, propolis, wosk, mleczko pszczele, czy też o jad pszczeli.

Rezerwacje

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do rezerwacji terminu na maj, czerwiec i lipiec 2018 roku. Prosimy o kontakt z opiekunami pasieki pod adresem: pszczolki.bzz@gmail.com. Opiekunowie zapewnią Państwu stroje ochronne oraz niezbędne przeszkolenie poprzedzające otwarciu uli. W wyjątkowych sytuacjach jest możliwość umówienia indywidualnych warsztatów pszczelarskich. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

 

#warsztaty edukacyjne, #warsztaty pszczelarskie, #pszczoły, #pszczelarz, #edukacja, #szkoły, #przedszkole, #półkolonie, #CSR, #biologia, #przyroda, #truteń, #matka pszczela, #pierzga, #pyłek, #propolis, #wosk

© Łukasz Przybył