Biblioteka początkującego pszczelarza
1 lutego 2021

Aby zostać pszczelarzem lub dowiedzieć się więcej na temat pszczół trzeba rozpocząć od specjalistycznej literatury. Filmy na YouTube nie zawsze przekazują nam fachową wiedzę i bardzo często przekazują fałszywe informacje lub wprowadzają w błąd. Zanim rozpoczniemy uczestnictwo w kursie pszczelarskim warto zapoznać się z kilkoma lekturami. Pszczoła jest zwierzęciem dość wymagającym. Zanim zdecydujemy się na postawienie własnego ula powinniśmy min. rok wcześniej przygotować się do tego teoretycznie.

Pszczoły – Joachim Petterson – Wydawnictwo Literackie

Lekka i przyjemna historia o pierwszych krokach w zakładaniu własnej pasieki. Podstawowe informacje o roli pszczół, pracach w pasiece i produktach pszczelich.
Pozycja szczególnie polecana dla pasjonatów pszczelarstwa. Autor pokazuje podejście pełne pasji. Pszczoły traktowane są jako hobby, sposób obcowania z naturą, a nie zwiększania efektywności i maksymalizacji zysków z pasieki.

Bzyczące – Thor Hanson – Wydawnictwo Bukowy Las

Pozwalają zrozumieć istotną rolę pszczoły w ekosystemie oraz problemy z ich populacją. Nie chodzi tutaj wyłącznie o pszczołę miodną, ale ogólne problemy malejącej populacji dzikich zapylaczy. Napisana w sposób wyjątkowo profesjonalny przez biologa i ekologa, jednak w sposób bardzo przystępny i wciągający. Nie jest książką nudną i trudną do zrozumienia, a jednocześnie przekazuje bardzo dużą ilość fachowej wiedzy na temat zachowań i sposobu życia zapylaczy.

 

Życie pszczół – Maurice Maeterlinck – Wydawnictwo MG

Piękna opowieść będąca hymnem pochwalnym na cześć pszczół. Mnóstwo informacji o biologii pszczoły miodnej, rodziny pszczelej, piękne ryciny.

Maurice Maeterlinck to żyjący na przełomie XIX i XX wieku przyrodnik. Był belgijskim dramaturgiem i poetą. W 1911 roku został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. „Zycie pszczół” jest powieścią, gdzie bohaterami są pszczoły. Książka napisana jest pięknym poetyckim językiem, nie dla każdego łatwym do czytania. Wydana po raz pierwszy w roku 1901.

 

Łatwe pszczelarstwo – dr Gerhard Liebig – Wydawnictwo Fideli

Książka autora własnej metody zwalczania warrozy kwasem mrówkowym. Parowniki Liebiga są obecnie powszechnie sprzedawane w sklepach pszczelarskich. Autor przedstawia własną filozofię na temat opieki nad pszczołami, organizacji pasieki, prac pszczelarskich oraz zwalczania warrozy. Pozycja miejscami dość skomplikowana, jednak warta przeczytania przez średnio zaawansowanych pszczelarzy.

 

Wszystko o miodzie i jego pozyskiwaniu – Sławomir Trzybiński – Wyd. Bee&Honey

Podstawowe informacje o miodzie i sposobach jego pozyskiwania. Organizacja prac w pasiece, pozyskanie miodu, niezbędny sprzęt, rejestracja pasieki, oznakowanie produktów i wiele innych istotnych zagadnień. Różne odmiany miodu, ich właściwości prozdrowotne i ich zastosowanie przy różnych schorzeniach.

 

365 Faktów o Pszczołach – Martyna Walerowicz – Wydawnictwo Pasiek

Polecana do poszerzenia posiadanych informacji na temat pszczół. Czy pszczoły śpią? Lenią się? Piją kawę? Okradają kwiaty? Fakty, które po prostu trzeba wiedzieć. Treść książki była konsultowana z Profesorem Jerzym Woyke – osobą o wybitnych osiągnięciach naukowych w dziedzinie pszczelarstwa. Autorka przedstawia 365 pytań związanych z życiem pszczół oraz odpowiedzi na przedstawione zagadnienie.

 

Dobra praktyka pszczelarska – Ritter Wolfgang – Wydawnictwo Multico

dr Ritter Wolfgang jest iologiem, który promuje ekologiczne pszczelarstwo oraz stara się wyznaczać standardy dobrej praktyki pszczelarskiej. W książce przedstawia zasady postępowania przy ulu oraz ciekawe rozwiązania ułatwiające pracę w pasiece. Przedstawia zasady postępowania z woskiem, sposoby zachowania higieny w ulu, zwalczania warrozy, rozpoznawania stanu zdrowia rodziny pszczelej i wiele innych przydatnych zagadnień.

 

Atlas roślin miododajnych – Marek Pogorzelec – Wydawnictwo Dragon

Marek Pogorzelec od ponad 30 lat prowadzi własną pasiekę, a od niemal 20 lat zajmuje się także działalnością szkółkarską oraz tworzeniem unikalnej kolekcji roślin miododajnych, sukcesywnie dzieląc się własnym doświadczeniem i obserwacjami m.in. na łamach miesięcznika „Pszczelarstwo”.

„Atlas roślin miododajnych” prezentuje 345 gatunków roślin łąk, pól i lasów. To idealna baza wiedzy dla pszczelarzy prowadzących pasieki oraz dla wszystkich miłośników polskiej przyrody, tym bardziej, że szczególną uwagę w „Atlasie” poświęcono gatunkom rodzimym. Obok opisu cech morfologicznych oraz wartości pszczelarskiej roślin przedstawione zostały metody ich rozmnażania i najkorzystniejsze dla uprawy warunki środowiskowe. Szybką ocenę cech poszczególnych gatunków ułatwia symbolika graficzna. Opisy wzbogaca ponad 600 zdjęć.

 

QueenSpotting – Hilary Kearney – Storey Publishing LLC (USA)

Pozycja dostępna w języku angielskim, jednak nie treść jest tutaj najważniejsza. Książka zawiera kilkadziesiąt doskonałej jakości fotografii przedstawiających ramki z pszczołami oraz nieznakowaną matką. Zdjęcia zróżnicowane pod kątem trudności odnalezienia matki. Nigdy nie zastąpi fizycznego kontaktu z pszczołami i pierwszego wyzwania jakim jest odnalezienie matki pszczelej w ulu pełnym pszczół, stanowi jednak doskonały trening dla naszego oka. Książka cieszy się ogromną popularnością w trakcie zajęć edukacyjnych z dziećmi.

 

Jak zostać pszczelarzem – Wydanie specjalne magazynu Pasieka

Co musimy wiedzieć zanim założymy pasiekę? Jaką rasę pszczół wybrać? Jaki ul wybrać?  Jaką miodarkę wybrać? Seria artykułów na tematy nurtujące każdego początkującego pszczelarza. Lektura „na czasie” – wydana w roku 2017.