Ciężkie życie trutnia
27 lipca 2019

Nadchodzi koniec lipca, a z nim tzw. rzeź trutni. W ulach trudno już szukać tych dużych puchatych owadów. Pszczelarze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A. bardzo lubią te „osobniki” w uwagi na ich szczególne zasługi w edukacji. Truteń nie posiada żądła, stąd może być bezpiecznie brany na ręce, a nawet głaskany w trakcie zajęć edukacyjnych w pasiece.

Co to właściwie są te trutnie?

Jest to osobnik męski w ulu. W przeciwieństwie do pszczoły robotnicy (samicy bezpłodnej) trutnie rozwijają się z jaj niezapłodnionych. Odkrywcą tego zadziwiającego zjawiska dzieworództwa był nasz rodak – ksiądz Jan Dzierżon. Za głoszenie swoich tez został ekskomunikowany pod koniec 19 wieku. Trutnie pojawiają się w ulu z początkiem wiosny, kiedy to rodzina pszczela zaczyna przygotowywać dla matki specjalne – większe komórki na plastrach. Matka pszczela składa w nich jaja nie zapładniając ich. Po 24 dniach z komórek wylęgają się osobniki dużo większe od pszczoły robotnicy. Podczas gdy pszczoła waży ok 110mg, truteń osiąga ok 260mg.

Co robi truteń?

Jedynym wyczerpującym zajęciem jakim truteń zajmije się w ulu jest jedzenie. Osobniki te całymi dniami opychają się, nie pełniąc żadnej funkcji społecznej w rodzinie pszczelej. Nie potrafią zbierać nektaru i pyłku, nie mają żądła aby bronić gniazda. Mało tego, nie chce im się jeść samodzielnie, tylko często są karmione przez pszczoły. Matka natura miała w tym jednak swój cel. Samce pszczół muszą być dobrze odżywione i silne, aby móc zapłodnić królową w trakcie lotu godowego. Jedynym życiowym celem trutnia jest zapłodnić matkę pszczelą przelatującą w okolicy w trakcie lotu godowego. Tylko te najsilniejsze i najszybsze trutnie będą w stanie ją dogonić, aby następnie zapłodnić i umrzeć w trakcie kopulacji. Królowa w trakcie lotu godowego kopuluje z ok. 20 trutniami, po czym z zapasem nasienia starczającym nawet na 5 lat wraca do ula. Tam do końca swojego życia składa po 2-3 tysiące jaj dziennie.

Co z pozostałymi trutniami?

W całej pszczelej rodzinie żyje od kwietnia do lipca ok 2.5 tys. trutni. Tylko nieliczne dostępują zaszczytu zapłodnienia królowej. Pozostałe byłyby dla pszczelej rodziny zbyt dużym ciężarem. Są więc z końcem lipca wypędzane z ula, zagładzane lub po prostu zabijane przez pszczoły.