Co nas fascynuje w pszczołach?
11 sierpnia 2019

Większość pasiek to pasieki hobbystyczne. Pszczelarze nie są nastawieni na masową produkcję miodu, a ich głównym motywem działań jest po prostu chęć przebywania z pszczołami, ich obserwacja, czy też fascynacja ich życiem. Nie dość, że zyskują nietypowe hobby, to mają możliwość pozyskiwania produktów pszczelich prosto z ula. Co ciekawe badania wykazały, że średnia długość życia pszczelarzy jest wyższa od przeciętnej.

Czy pszczoły są fascynujące?

Większość ludzi niestety kojarzy pszczoły z latającym, niebezpiecznym owadem, który może nas użądlić. W rzeczywistości pszczoła wcale nie ma takiego zamiaru i jest całkowicie bezbronna w kontakcie z człowiekiem. Jedna samotna pszczoła nie przetrwa poza ulem nawet jednej doby. Jednak jako rój ma już niesamowite możliwości, którym my jako ludzie nie możemy im dorównać. Wydaje się nam niepojęte jak można wybudować plaster składający się z tysięcy idealnych hexagonów, bez wykorzystania narzędzi geometrycznych, kalkulatora, czy linijki. Jak można wyprodukować w ciągu roku 150kg miodu biorąc od uwagę, że jedna pszczoła przez całe swoje życie wyprodukuje go tylko jedną łyżeczkę? Rój szczeli stanowi superorganizm, który otrafi regulować temperaturę, wilgotność, bronić się przed zagrożeniami oraz odejmować złozone decyzje.

Pszczoły mają niesamowity dar przetrwania. Wiemy, że istnieją na Ziemi od 150 mln lat. Ta mała istota przetrwała erupcje wulkanów, zlodowacenie i inne kataklizmy, które unicestwiły dinozaury i większe zwierzęta. Są mistrzyniami w dziedzinie genetyki, walki z wirusami, bakteriami, grzybami i pasożytami. Mają niezwykle czuły węch, zaawansowane narządy wzroku oraz umiejętność wykrywania najdrobniejszych zmian temperatury.

Czasami zachowanie pszczół może więcej powiedzieć o nadchodzącej zmianie pogody, czy burzy niż niejedna prognoza pogody. Ponadto naukowcy stwierdzili, że pszczoły otrafią wykonywać operacje matematyczne, rozróżniają symbole, mają doskonałą pamięć i szybko się uczą. Są wzorem pracowitości i samej optymalizacji pracy. Ich droga po nektar będzie zawsze nakrótsza, niezależnie od tego ile tysięcy kwiatów będą miały odwiedzić. Dzięki temu są przedmiotem badań nad algorytmami w logistyce, kryminalistyce, czy informatyce. Są przedmiotem badań medycznych i drogą do odkrycia wielu przełomowych leków oraz środków gwarantujących większą odporność i długowieczność.

 

Dla chcących bardziej „wczuć się” w życie pszczół wolontariusze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele” mają propozycje kilku doskonałych książek. Jest nią przede wszystkim „Rój” autorstwa Laline Paull.