Czy matka pszczela żądli?
28 lutego 2022

Matka pszczela owszem posiada żądło, jednak nie używa go do żądlenia pszczelarza. Jest ono narzędziem walki z innymi rywalkami o przywództwo w ulu.

W każdej pszczelej rodzinie znajduje się jedna królowa, która jest jedyną płodną samicą w ulu. Tylko ona składa jaja, a pozostałe 40-50 tysięcy robotnic jest jej córkami. W czasie okresu rojowego, lub np. z powodu wieku starej matki, pszczoły zakładają w ulu komórki zwane matecznikami. Z nich wylęgną się młode matki. Pierwsza królowa, która wygryzie się z matecznika lokalizuje pozostałe konkurentki i zażądla je jeszcze w komórkach. Kiedy jednak matek wygryzie się kilka jednocześnie dochodzi do starcia. Podczas walki jedna królowa stara się zażądlić drugą. W ten sposób natura postanowiła zagwarantować pszczelej rodzinie, że tylko najsilniejsza królowa powinna objąć tą wyjątkową rolę.

W wyjątkowych sytuacjach może zdarzyć się, że w obecności starej królowej w ulu spaceruje jej córka – następczyni. Sytuacja może trwać nawet kilka tygodni, jednak po pewnym czasie pszczoły okłębiają starą matkę i duszą ją. Może zdarzyć się również, że w dwóch osobnych kondygnacjach ula znajdują się osobne matki. Nie mają ze sobą kontaktu i pszczoły również mogą tolerować obie przez dłuższy czas. W końcu jednak zawsze dochodzi do wyeliminowania starej lub słabszej matki, aby w rodzinie panowała tylko jedna, jedyna królowa.

Wraz z nastaniem „rządów” nowej królowej, rozpoczyna się dla niej bardzo ciężka praca. W ciągu jednego sezonu pszczelarskiego składa ona ok 200 000 jaj. Dobrze odżywiona matka składa jajo mniej więcej co minutę przez całą dobę. Dziennie potrafi złożyć ok. 2000 jajeczek.