Czy pszczoły kochają nas z całego serca?
5 października 2021

Istnieją pewne doniesienia naukowców, że pszczoły posiadają swoją indywidualną osobowość. Jedne są odważne, inne bardziej ostrożne. Jedne bardziej agresywne, inne mniej. Pszczelarze od lat starają się udowodnić, że „ich własne pszczoły” rozpoznają ich i są mniej skłonne do żądlenia. Australijscy naukowcy z Uniwersytetu RMIT twierdzą wręcz, że pszczoła potrafi rozpoznawać rysy twarzy. Naukowcy idąc tym tropem postanowili opracować nowe algorytmy dostępu do systemów informatycznych bazujące na przetwarzaniu obrazów przez pszczoły. Badania opublikowane w „Frontiers in Psychology” ukazują, że pszczoły mogą posiadać umiejętności zarezerwowane dotychczas dla bardzo złożonych jednostek społecznych o zaawansowanych i dużych mózgach.

Niestety nikt do tej pory nie był w stanie udowodnić, że pszczoła wykazuje przywiązanie do swojego właściciela. Faktem jest, że serce ma. Pozostaje więc nam, pszczelarzom, ufać, że nasi podopieczni – wzorem psów i kotów – kochają nas całym sercem.

Serce pszczoły składa się z pięciu komór oddzielonych zastawkami. Układ krążenia jest otwarty, tj. pszczoła nie posiada tętnic i żył. Hemolimfa (krew pszczoły) wylewa się więc bezpośrednio do tkanek ciała. Jest transportowana w kierunku głowy. Po przekazaniu substancji odżywczych do komórek nerwowych, hemolimfa wraca do tułowia. Po oczyszczeniu krew wraca do serca i obieg się zamyka.

Po więcej ciekawostek zapraszamy na warsztaty edukacyjne Pasieki edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele” do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Tam w pasiece, której ambasadorem jest firma TiM S.A. można przekonać się na własne oczy jak niezwykle fascynującym owadem jest pszczoła miodna.

 

Źródła:

sciencealert.com

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie Jerzy Bancewicz Pszczoły w gospodarstwie – rok z pszczołami Dobre praktyki pszczelarskie Olsztyn, 2016 r. 

Portal pszczelarski

Portal pszczelarski Pszczoly.eu