Czy pszczoły zimą latają?
21 października 2021

Za oknem szara ponura jesień. Niebawem nadejdzie zima, a wraz z nią pogorszenie pogody. Wydawać by się mogło, że dla pszczół jest to czas wejścia w „sen zimowy”. W poprzednich artykułach pisaliśmy jednak, że pszczoła miodna, jako nieliczna w świecie owadów, nie wpada w hibernację na czas zimy. Jednak nasuwa się pytanie czy „skoro nie śpi, to lata zimą?”.

Owszem mogą wystąpić takie dni w środku zimy – nawet i styczniu czy lutym – że pszczoły z ula wylecą. Pszczoła miodna w trakcie sezonu wylatuje z ula przy temperaturze od 10 stopni C. Są to jednak loty po pożywienie – nektar i pyłek. W zimie lotów takich nie wykonują. Ogrzewając jednak wnętrze ula spożywają przez cały czas pewne ilości pożywienia. Co za tym idzie ich jelita wypełniają się kałem. Przy mroźnej zimie pszczoły potrafią nie oddawać kału nawet i 6 miesięcy – od października po kwiecień. Jednak przy obecnych zimach, które niewiele przypominają te pamiętane 30 lat temu, loty zimowe zdarzają się coraz częściej. Już przy 6 stopniach C i leżącym wokół uli śniegu, są takie dni, gdy pszczoły masowo wylatują z ula, aby oddać kał. Przeważnie są to ładne, słoneczne dni, a loty są bardzo krótkie. Pszczoły wylatują na kilka minut poza ul, kręcą się w jego pobliżu, załatwiają „swoje sprawy” i wracają do ula. Na pewno nie są to loty dalekie i nie szukają wtedy pokarmu poza ulem.

Po powrocie do ula, również nie próżnują. Sprzątają wnętrze ula. Przede wszystkim oczyszczają tzw. dennicę ula z martwych pszczół. Osyp zimowy, czyli martwe pszczoły obumarłe na skutek zimna, opada na dno ula. Tam sztuka po sztuce są wyciągane przez „wlotek” na zewnątrz i zrzucane po ul. Pszczoły miodne to bardzo higieniczne stworzenia, które każdy cieplejszy dzień przedwiośnia wykorzystują na prace porządkowe.