Czy to już wiosna?
1 marca 2024

Pszczelarze słyszą zazwyczaj to pytanie każde wiosny. Pytanie brzmi raczej „czy poszły spać?”. Można zapytać również „O jakie dokładnie pszczoły chodzi?”. Najczęściej mylnie uważamy, że pszczoła miodna jest jedynym gatunkiem pszczół jakie istnieją. W rzeczywistości ten owad, najbardziej znany nam dzięki produkcji miodu, nazywa się w pełni „pszczołą miodną”. Oprócz niej na terenie Polski zamieszkuje ok 450 gatunków innych pszczół.

Hibernacja

I to te „inne pszczoły” faktycznie zapadają w tzw. sen zimowy, czyli hibernację. Są to dzikie zapylacze takie jak np. trzmiele. W każdej kolonii trzmieli tylko królowa zapada w hibernację jesienią, a reszta rodziny umiera. Królowa budząc się wczesną wiosną (z początkiem marca) wylatuje w poszukiwania miejsca na nowe gniazdo oraz poszukuje pyłku kwiatowego do posilenia się. Pierwsze tegoroczne królowe można już było zaobserwować z końcem lutego, ponieważ temperatura wzrosła do kilkunastu stopni powyżej zera.

Pszczoły miodne

Jeśli chodzi o pszczoły miodne – nie budzą się, bo nigdy nie zasypiały. Rój pszczoły miodnej jest aktywny całą zimę. Tworzy tzw. kłąb zimowy, w centrum którego znajduje się królowa. Rodzina pszczela w kłębie takim produkuje ciepło ruchem swoich skrzydeł. Zamienia pokarm energetyczny w postaci zgromadzonego miodu na energię cieplną. A jest to na prawdę ogromna ilość ciepła, ponieważ w centrum kłębu, gdzie znajduje się matka, panuje temperatura ok. 20 stopni Celsiusza. W mroźną zimową noc, gdy temperatura spada do -20 stopni, potrafią więc wyprodukować swoimi mięśniami aż 50 stopni Celsiusza.

Warsztaty

Aby zobaczyć jak zimują pszczoły zapraszamy na zajęcia Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A. W ulu snozowym stojącym w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie można dokładnie przyjrzeć się jak wygląda kłąb zimowy, dzięki szklanym ścianom ula.