Czym pszczoła oddycha?
21 grudnia 2021

Pszczoła miodna, tak jak u zwierząt wyższych, musi dostarczyć tlen do komórek ciała, a odebrać dwutlenek węgla. Pszczoła nie wdycha jednak powietrza otworem gębowym, tylko za pomocą przetchlinek umieszczonych po bokach jej ciała. Następnie za pomocą tchawek – systemu rozgałęzionych rurek – tlen transportowana jest w różne rejony ciała.

Pszczoły oddychają dość szybko, wykonując ok. 100-120 oddechów na minutę. Szczególnie duże zapotrzebowanie na tlen wymaga lot pszczoły.  Może wtedy oddychać nawet dwa razy szybciej.

Obserwując stojącą spokojnie pszczołę, bez wysiłku można zauważyć delikatne pulsowanie odwłoka. Skracają się one i kurczą rytmicznie, wykonując wymianę gazową. Owady w ten sposób wręcz pompują tlen do tchawek. Pulsowanie może też mieć związek z przesuwaniem zebranego nektaru z wola do jelit.

Jak w takim razie pszczoły wyczuwają zapachy, nie „wciągając powietrza nosem”? Baa.. w ogóle nie mają nosa. Za zmysł węchu odpowiada narząd wielokrotnie czulszy – czułki pszczoły. Znajdują się rząd płytek porowatych, które wyłapują zapachy nawet w czasie lotu. Pszczoła miodna posiada ok 170 receptorów węchu. Dla porównania – muszka owocowa posiada ich ok.  62, a komar 79. Jedynie mrówki wielokrotnie przewyższają inne owady pod tym względem, bo posiadają ponad 400 receptorów zapachu.