Dzień Dziecka z historią pszczelarstwa
28 maja 2017

Dzień dziecka

TiM S.A. stara się, aby wiedza o pszczelarstwie docierała do najmłodszych – również o dawnych pszczelnictwie. Wolontariusze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele” przygotowali niecodzienną atrakcję w trakcie preindustriady połączonej z obchodami Dnia Dziecka odbywającej się w Mikołowie. Na terenie pasieki w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, której jesteśmy ambasadorem, można było zobaczyć stare fotografie przedstawiające pszczelarstwo, pszczelarzy, dawne typy uli, czy też dawne narzędzia. Wolontariusze opowiadali czym różniło się pszczelarstwo wykonywane 100 lat temu od obecnego.

Kószka słomiana

Pan Tomasz Łysoń ofiarował z tej okazji kószkę słomianą. Takiej samej, jakiej używali pszczelarze ponad 100 lat temu do hodowli pszczół. Wolontariusze zadbali o doskonałą zabawę dla dzieci, którą było oklejanie gliną tego dawnego ula. Następnie wewnątrz kószki wtopiono dzikie plastry woskowe, wstawiono beleczki (snozę), na których pszczoły wybudują swoje plastry.

Warsztaty pszczelarskie

W czasie, gdy glina przesychała, można było uczestniczyć w warsztatach pszczelarskich oraz innych atrakcjach odbywających się tego dnia na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Nie zabrakło również możliwości spróbowania miodu prosto z ula. A był to tzw. miód sekcyjny – czyli świeży plaster wosku wycięty z ramki, W taki sam sposób dawniej pozyskiwano miód, gdy nie było jeszcze nowoczesnych ramek i wirówek do miodu. Miód wraz z całym plastrem woskowym był wycinany z wnętrza ula, a następnie tak spożywany lub wyciskany.

Gdy kószka słomiana była gotowa, można było przystąpić do przesiedlenia pszczół z przygotowanego wcześniej ulika weselnego. Królowa pszczela wraz z młodą rodziną zostały przeniesione do wnętrza kószki, w której mogły rozpocząć budowanie dzikich plastrów.

Preindustriada w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

Była to już druga preindustriada, w trakcie której wolontariusze Pasieki Edukacyjnej zapewnili moc atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Na kolejną preindustriadę w pasiece zapraszamy za rok, w ostatni weekend maja 2018 roku.