Dzień siedlisk naturalnych w ŚOB
21 września 2021

19 września 2021 w Sląskim Ogrodzie Botanicznym odbyła się kolejna impreza proekologiczna z okazji Dnia siedlisk naturalnych. Śląski Kalendarz Ekologiczny oraz Pasieka edukacyjna „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A., przygotowali mnóstwo interesujących warsztatów.

Warsztaty pszczelarskie

Po raz kolejny odwiedzający mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach pszczelarskich w pasiece. Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem całych rodzin. W trakcie wydarzenia goście mogli ubrać się w prawdziwe stroje pszczelarskie, a następnie wraz z wolontariuszami Pasieki Edukacyjnej udać się do pszczół. Zapisy na warsztaty odbywały się wyłącznie poprzez wydarzenie na Facebooku. Wstęp był bezpłatny i nieograniczony.

Zajęcia przy otwartych ulach

Uczestnicy warsztatów przebrani w stroje pszczelarskie zaglądają do uli, aby poznać na własne oczy życie tych niesamowitych owadów. W czasie zajęć można dowiedzieć się jak zbudowany jest ul, jak funkcjonuje pszczela rodzina, jakie funkcje wykonują pszczoły i ile żyje ich w ulu. Pokazywane są różne produkty pszczele oraz wyjaśniane jest przygotowanie pszczelej rodziny do zimy.

Pszczoły już zimują

Były to już ostatnie warsztaty edukacyjne w pasiece w tym roku. Na tym ostatnim przeglądzie pszczelich rodzin, wykonanym w trakcie warsztatów edukacyjnych, zakończyły się prace pasieczne w tym sezonie. Od tej pory pszczoły nie są już niepokojone i spokojnie przygotowują się do zimy. Zostają zakarmione specjalnym pokarmem zimowym. Otrzymują też specjalne leki przeciwko pasożytowi – warrozie. Kolejne otwarcie uli nastąpi dopiero w marcu przyszłego roku.

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na kolejne warsztaty edukacyjne organizowane w roku 2022 w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

Śląski Kalendarz Ekologiczny oraz Pasieka edukacyjna „Skrzydlaci przyjaciele” będą przygotowywać kolejne atrakcje. Informacje o warsztatach publikowane są na łamach Facebooka Pasieki edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele” oraz Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Cieszymy się, że możemy być ambasadorem tych nietypowych zajęć edukacyjnych.