Dzikie pszczoły – warsztaty edukacyjne
8 kwietnia 2018

W Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele, której ambasadorem jest firma TiM S.A. 8 kwietnia 2018r. odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Dzikie zapylacze”.

Domek dla murarek

Warsztaty edukacyjne – dzikie pszczoły, zasiedlamy domek dla murarek

Był to piękny słoneczny dzień. Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie odwiedziły tysiące gości, aby brać udział w kolejnej imprezie Sląskiego Kalendarza Ekologicznego. Jak zawsze, nie zabrakło również warsztatów pszczelarskich.

Tym razem wolontariusze pasieki edukacyjnej poświęcili więcej uwagi dzikim pszczołom – murarkom. W trakcie zimowych spotkań w pasiece został wybudowany specjalny drewniany domek dla dzikich zapylaczy w formie tablicy edukacyjnej. Następnie wolontariusze zakupili 1000 kokonów pszczół murarek.

W trakcie niedzielnych warsztatów dzieci mogły pomalować przygotowane mini-uliki, do których trafiły następnie kokony dzikich pszczół. Już po kilkunastu minutach można było zaobserwować pierwsze wylęgające się murarki, które zaczęły loty wokół przygotowanego domu.

Warsztaty przy ulach

Po części poświęconej dzikim zapylaczom odbyły się warsztaty przy ulach. Dzieci, wspólnie z wolontariuszami pasieki edukacyjnej, pomagały wykonać główny przegląd wiosenny uli. Dokładnie sprawdzono w jakiej kondycji przezimowały pszczoły, poprawiono ułożenie ramek wewnątrz uli, a na koniec podano w specjalnych słoikach wodę, która bardzo przyda się teraz pszczołom do karmienia larw nowego pokolenia, które niebawem zastąpi pszczoły zimowe.