Ile skrzydeł ma pszczoła?
30 grudnia 2019

Pytanie może wydawać się dziwne. Na pierwszy rzut oka większość ludzi odpowie, że dwa. W rzeczywistości są to cztery skrzydła – dwie pary błoniastych skrzydełek połączonych ze sobą mikroskopijnymi haczykami. W czasie lotu haczyki zachodzą za rynienkę tworząc jedną płaszczyznę.

Pszczoły miodne należą do rzędu błonkoskrzydłych (Hymenoptera).  Skrzydła przednie są większe niż skrzydła tylne. Użyłkowanie przedniego skrzydła jest jedną z cech morfologicznych wykorzystywanych do klasyfikacji gatunkowej pszczół – nazywamy to indeksem kubitalnym. Na prawym większym skrzydle znajdują się dwie charakterystyczne żyłki tzw. łokciowa i promieniowa. Procentowy stosunek długości tych żyłek (odcinka krótszego do dłuższego) zwana jest właśnie indeksem kubitalnym. Za pomącą pomiaru tych odcinków możemy określić jednoznacznie czy pszczoła jest np. rasy kraińskiej, kaukaskiej czy włoskiej.

Działanie

Zasada działania pszczelich skrzydeł zaskoczyła pierwszych badaczy. Pszczoła wylatująca w pole uderza skrzydłami 435 razy na sekundę, a powracająca z ładunkiem 350 razy na sekundę. Prędkość ta wydaje się zupełnie niemożliwa, ponieważ przerasta tempo, z jakim mózg jest w stanie wysyłać impulsy nerwowe. Okazuje się jednak, że mięśnie skrzydeł działają jak pociągnięta struna gitary. Przy każdym impulsie nerwowym powodują wibrację poruszającą skrzydłem nawet kilkadziesiąt razy zanim pojawi się kolejny impuls nerwowy.  Ruch wznoszący tworzony jest podobnie jak wirniki helikoptera – kąt nachylenia skrzydeł tworzy stałe ciśnienie skierowane w dół. Wywołując wir, tworzy się dodatkowe podciśnienie unoszące górną partię skrzydeł.

Jest to wręcz aerodynamiczne dzieło sztuki, na którym wzorowanych jest wiele współczesnych urządzeń, takich jak drony i turbiny wiatrowe.

Występujący w Himalajach gatunek trzmiela jest uznawany za najwyżej latającego owada na świecie i jest w stanie unieść się wyżej niż szczyt Mount Everest.

Warsztaty

Tych i wielu innych ciekawostek możecie dowiedzieć się w trakcie zajęć edukacyjnych Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A.

 

Bibliografia:
* "Bzyczące" Thor Hanson
* Wikibooks.org
* www.photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=1599