Ile warta jest pszczoła?
19 stycznia 2020

Dla większości z nas jedyną korzyścią z hodowli pszczół wydaje się być miód. W rzeczywistości ten słodki przysmak jest jedynie „dodatkiem” do najważniejszej pracy jaką wykonują dla nas pszczoły. A jest nią zapylanie.

W warunkach klimatycznych Polski zakłada się, że pszczoła miodna zapyla ok 90% roślin owadopylnych. Pozostałe 10% zapylają głównie dzikie pszczoły, trzmiele, motyle, muchówki i inne.

Gatunki

Pszczoła miodna jest jednym z 450 gatunków pszczół występujących w Polsce. Jednak wartość jej pracy jest zdecydowanie najistotniejsza dla gospodarki. Są oczywiście miejsca, gdzie pszczół miodnych nie można zastosować. Są to np. truskawki pod tunelami foliowymi lub pomidory. Tutaj najczęściej stosuje się do zapylania trzmiele. Coraz popularniejsze wśród sadowników stają się hodowle pszczół murarek. Do zakładania takich przydomowych hodowli zachęcają wolontariusze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A.

Wartość

Szacuje się, że praca pszczół w Polsce jest warta ok 4 mld zł rocznie. Niestety istnieje ogromna rzesza rolników, którzy pracy tej nie doceniają. Pszczelarze notorycznie borykają się z problemem znalezienia odpowiednich miejsc do wywozu pszczół w celu zapylenia upraw. Rolnicy w państwach zachodnich wynajmują pszczelarzy, płacąc im za usługę zapylenia. W rezultacie uzyskują większe zbiory, lepiej zapylone kwiaty, a co za tym idzie zdrowsze i dorodniejsze owoce. W warunkach Polskich rolnik bardzo często domaga się od pszczelarza opłaty za wynajęcie terenu pod ule lub udziału w zbiorach miodu. Ponadto często widzą w pszczołach przeszkodę w uprawie, przez którą muszą zachować wymagane odległości przy opryskach, czy trzymania się godzin wieczornych przy takich zabiegach.

Często decydują się więc na zakładanie hodowli murarek ogrodowych lub kupowanie domków z trzmielami. Bardzo trudno jest jednak całkowicie zastąpić tutaj pszczołę miodną. Rodziny tej pszczoły są dużo liczniejsze i dostępne są przez cały sezon (murarka ogrodowa wyłącznie od kwietnia do czerwca). W okresie wiosennym drzewa owocowe nie są tak atrakcyjnym pożytkiem pod względem wydajności miodowej jak uprawa rzepaku. Aby zachęcić pszczelarzy do wynajęcia rodzin, należałoby zaproponować taką opłatę, która zrekompensuje mniejsze zbiory miodu oraz ryzyko skażenia pszczół środkami ochrony roślin.

Kanadyjczycy wyliczyli, że każdy dolar wydany na wynajem pszczół miodnych do zapylania w stanie Quebec przynosi zwrot 41 dolarów na plantacjach borówki i aż 192 dolary na plantacjach jabłoni.

Zachęcamy więc gorąco, aby każdy z nas – w miarę możliwości – zaprosił pszczoły do swojego ogrodu. Czy to udostępniając miejsca pszczelarzom, czy też zakładając domki dla dzikich zapylaczy. Jak zbudować takie hotele oraz jak je dalej prowadzić można dowiedzieć się w trakcie warsztatów edukacyjnych Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”.

Warsztaty

Najbliższe takie warsztaty odbędą się już w kwietniu w Sląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

 

Zachęcamy do przeczytania:

https://www.sumiagro.pl/download/murarka/Budujemy-populacje-owadow-2016.pdf

https://ageconsearch.umn.edu/record/205990/files/16-6-Majewski.pdf