Jak zostać pszczelarzem?
18 stycznia 2021

Aby zająć się hodowlą pszczół nie wystarczy kupić ula. Należy się do tego odpowiednio przygotować, nabyć sporo wiedzy oraz niezbędnego ekwipunku.

Z pomocą przychodzi dość pokaźna ilość poradników, filmów na YouTube oraz czasopism. Najlepsze będą jednak zawsze zajęcia praktyczne w pasiece. Tylko one pozwolą na podpatrzenie pracy pszczelarza i nauczą obchodzenia się z owadami.

Kurs pszczelarski

Jednym z takich szkoleń jest „kurs pszczelarski podstawowy” organizowany od kilku lat przez firmę Pszczelarium w Warszawie, Katowicach i Poznaniu (https://www.facebook.com/events/202624611482334).  Z powodu pandemii Covid-19 od roku 2020 szkolenie odbywa się w formie „hybrydowej” łącząc wykłady online z zajęciami praktycznymi w pasiece.

Kurs trwa przez cały sezon pszczelarski. Zajęcia online rozpoczynają się w lutym. Następnie prowadzone są zajęcia online oraz warsztaty w pasiece aż do października.

Kurs skierowany jest w szczególności do pasjonatów pszczół i fanów miodu i innych produktów pszczelich, osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z pszczelarstwem, świeżo upieczonych pszczelarzy amatorów i hobbystów, wszystkich, którzy chcą posiąść szeroką wiedzę teoretyczno-praktyczną o pszczołach miodnych i ich hodowli.

Główne zagadnienia

Główne zagadnienia kursu podstawowego: wprowadzenie do pszczelarstwa i biologii pszczoły miodnej, budowa i typy uli, sprzęt i organizacja pracowni, rozwój i rozmnażanie rodziny pszczelej, w tym odkłady, matki pszczele i ich hodowla, pozyskiwanie produktów w tym miodu, choroby pszczół i ich leczenie, przygotowanie do zimy w tym zakarmianie, całoroczne prace pszczelarskie w pracowni i pasiece, regulacje prawno-podatkowe, finanse.