Jesień 2018 w pasiece edukacyjnej
17 października 2018

Pszczelarze z Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A., zakończyli przygotowania pszczół do zimy. Kilka dni wysokich temperatur pozwoliły na ostatni przegląd rodzin pszczelich. Widać było, że pszczoły ciągle noszą świeży pyłek kwiatowy, a okoliczne astry wprost wibrują od odwiedzających ich tłumnie owadów. Pszczoły zgromadziły w ulach bardzo duże ilości pokarmu, więc o jego brak kompletnie nie trzeba się martwić. A są to ilości dość duże, bo ok po 20kg pokarmu w każdej pszczelej rodzinie. Prognozowane niebawem ochłodzenie zmusi pszczoły do zawiązania kłębu zimowego, tj. skupienia się w wielką kulę na dole ula. Od tego momentu, przez najbliższe pół roku kłąb zimowy powoli będzie się poruszał w górę, zjadając po drodze zgromadzony zapas pokarmu. Pszczelarze muszą więc mieć pewność, że każda rodzina ma zapas pokarmu, który pozwoli jej przetrwać aż do kwietnia.

Poza kontrolą ilości pokarmu pszczelarze po raz ostatni upewniają się czy ilość ramek jest odpowiednia do ilości obsiadających je pszczół. Za ostatnią ramką gniazda wstawiamy specjalną matę ociaplającą, która zabezpieczy skrajną ramkę w ulu od zapleśnienia w trakcie zimy. Kontrolujemy też ilość warrozy w ulach – tj. pasożyta osłabiającego pszczele rodziny, którego koniecznie musimy pozbyć się jesienią.

Po dokonaniu tego ostatniego przeglądu zostawiamy pszczoły w spokoju na najbliższe pół roku. Przez ten czas do uli nie wolno zaglądać i nie można hałasować w ich pobliżu. Pszczoły w ciszy i spokoju muszą przetrwać do marca-kwietnia przyszłego roku.