Jesień w pasiece pełna roboty
15 września 2019

Wydawać by się mogło, że sezon pszczelarski dobiegł już końca, w związku z tym pszczelarze mają czas na odpoczynek. Pszczoły już się nie roją, nie trzeba dokonywać częstych kontroli, ani nie zbierać miodu. Pszczoły i pszczelarze bardzo intensywnie przygotowują teraz ule do zimy.

Warroza

Wiąże się to z leczeniem pszczół od pasożyta – warrozy. Bardzo ciepła zima oraz ciepła wiosna spowodowały, że szkodnika tego jest w ulach bardzo dużo. Trzeba więc zastosować kilka różnych środków leczniczych zanim pszczoły będą mogły spokojnie zbić się w kłąb zimowy. Pszczelarze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele” stosują kilka ekologicznych metod przeciwdziałania warrozie – tj. od wiosny dokonywane są opryski kwasem mlekowym, w lipcu opryski kwasem mrówkowym (Varomed), natomiast pod koniec sierpnia wulach wieszane są specjalne paski, które mają działać na warrozę wychodzącą z komórek wraz z młodymi pszczołami przez ok 3-4 tygodnie.

Karmienie

We wrześniu rozpoczyna się intensywne karmienie pszczół do zimy. Co kilka dni nalewa się do każdego z uli specjalny pokarm zimowy, aż wszystkie komórki wewnątrz ula wypełnią się zapasami.