Kto sprząta w pasiece?
9 października 2017

Naturalni sprzymierzeńcy w pasiece

Jeż w ogrodzie jest naszym naturalnym sprzymierzeńcem. Nie tylko zjadają larwy, pędraki, chrząszcze, ślimaki i małe gryzonie, ale również robią porządki w pasiekach. Martwe pszczoły są wyrzucane na zewnątrz ula, bądź też umierają poza nim. Kto więc sprząta to wszystko w pasiece? Do akcji wkraczają tutaj naturalni czyściciele – mrówki oraz jeże.

 

Zaprośmy jeże do swojego ogrodu

Pamiętajmy, że jeże, mrówki, żaby, czy ropuchy to naturalni czyściciele naszych ogrodów. Nie tylko pozbędą się niechcianych szkodników, ale pełnią też ważną rolę zjadając ślimaki. Szczególnie istotne jest to wiosną, kiedy pojawiają się nowalijki.

Jeże najlepiej czują się w środowisku o bogatej różnorodności. Powinniśmy zapewnić im miejsca okryte wysokimi trawami lub krzewami. Lubią też kryjówki pośród drzew liściastych lub mieszanych, gdzie mogą znaleźć schronienie wśród gałęzi, liści oraz ściółki.

 

Ogród przyjazny pszczołom

Aby porozmawiać o tym jak zmienić swój ogród, aby był przyjazny pszczołom, jeżom i innym pożytecznym zwierzętom, zapraszamy na warsztaty do Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A.

 

Fot. Krzysztof Poppe