Międzynarodowy Dzień Ziemi
22 kwietnia 2018

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi po raz pierwszy próbowano ustanowić na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Początkowo bez większych sukcesów. Dopiero naprawdę globalne obchody zanotowano w 1990 roku. Wzięło w nich udział 200 milionów ludzi w 141 państwach. W 2000 roku głównym tematem były zmiany klimatyczne. Organizatorzy Dnia Ziemi walczyli o uznanie istoty problemu i uznania przez polityków. Obecnie Międzynarodowy Dzień Ziemi pociąga ludzi na całym Świecie do organizacji wszelkiego rodzaju akcji proekologicznych.

Dzień Ziemi w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

22 kwietnia 2018 roku w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie odbył się rodzinny piknik, który przyciągnął setki mieszkańców Śląska. Nie mogło oczywiście przy tej okazji zabraknąć warsztatów pszczelarskich, które przygotowali wolontariusze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”. Firma TiM S.A. od niemal dwóch lat jest ambasadorem pasieki edukacyjnej i organizowanych przez wolontariuszy akcji proekologicznych.

W tą słoneczną, kwietniową niedzielę pogoda dopisała wyśmienicie. Stąd też w pasiece edukacyjnej pojawiła się rekordowa ilość odwiedzających. Pojawiły się całe rodziny, czasami przyjeżdzając specjalnie z innych województw. Przy okazji odbywających się warsztatów wykonano dokładny przegląd wiosenny wszystkich rodzin pszczelich zamieszkujących Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. Dzieci pod opieką rodziców przebrały się w stroje pszczelarskie, a następnie w towarzystwie pszczelarza udały się do pasieki. Tam niektórzy odważni mali pszczelarze mogli pomóc w podawaniu węzy do uli oraz sprawdzeniu kondycji pszczelich rodzin. Węza jest cieńkim plastrem wosku z wytłoczonym wzorem przyszłych komórek. Podaje się je do uli jako „starter” przyszłych plastrów pszczelich.

Dzikie pszczoły

Również inne zapylacze zamieszkujące pasiekę edukacyjną były tego dnia bardzo aktywne. Na oczach widzów murarki ogrodowe z wielkim zapałem murowały swoje gniazda. Można było zaobserwować spory ruch wokół specjalnie wybudowanych domków oraz przy specjalnym poidle, z którego owady pobierają wodę w upalne dni. Wolontariusze zachęcali do stawiania podobnych domków dla zapylaczy w swoich ogrodach, tłumaczyli jak je zbudować, gdzie kupić materiały oraz jak pozysjać kokony murarek.

Zachęcamy szczególnie do zakładania poideł dla owadów w swoich ogódkach, z których zapylacze bardzo chętnie korzystają zapylając nasze przydomowe kwiaty.

Pracowite jak pszczoły…

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi matka Ziemia pokazała się ze swojej najlepszej strony. Gdziekolwiek nie spojrzeć, wszędzie kwitnące drzewa, krzewy i mniszek. Uczestnicy warsztatów widzieli na własne oczy, pracujące bez wytchnienia pszczoły miodne, znoszące raz za razem nektar do uli i obładowane pyłkiem.