Mocne uderzenie wiosny
15 kwietnia 2018

Silny rozwój rodzin pszczelich

Pszczoły zamieszkujące pasiekę edukacyjną Skrzydlaci Przyjaciele, której ambasadorem jest firma TiM S.A. intensywnie rozwijają się dzięki panującej letniej pogodzie. Tegoroczna wiosna bardzo mocno wpłynęła na gwałtowny rozwój rodzin po zimie. W ulach już teraz można zaobserwować większy niż zazwyczaj zapas pierzgi oraz dość duże ilości świeżego nektaru. W niektórych ulach można znaleźć już dojrzały miód wierzbowy, zniesiony przez pszczoły w ciągu ostatniego tygodnia.

Co dzieje się w pasiece?

Tak intensywny rozwój wymusił na pszczelarzach szybsze poszerzanie gniazd oraz konieczność podania do uli nowych ramek z węzą, na których pszczoły wybudują następnie nowe plastry. Jednocześnie zaczęły kwitnąć okoliczne śliwy, tarnina, magnolie oraz forsycja. Pojawiają się również pierwsze mniszki lekarskie. Zapowiada to dalszy napływ nektaru do uli, na który dodano kolejne korpusy z przygotowanymi ramkami z tzw. szuszem. Tj. plastrami woskowymi przygotowanymi przez pszczoły w zeszłym roku.

Wiosenny przegląd uli wykonali dla nas: Agnieszka, Zuzia i Łukasz Przybył oraz Krzysztof Poppe

Najbliższe plany

Już w najbliższą niedzielę (22 kwietnia) zapraszamy do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie na kolejne warsztaty pszczelarskie. W godzinach 12:00 do 14:00 odbędą się ogólnodostępne warsztaty rodzinne na Sośniej Górze, w trakcie których przewidziano m.in:
– zaglądanie do uli
– podanie wody do uli
– zajęcia przy mikroskopach
– krótki wykład o roślinach miododajnych i zapylaniu
– sadzimy rośliny miododajne

Od godz. 14:00 rozpocznie się warsztat pszczelarski dla początkujących pszczelarzy, który jest imprezą zamkniętą. W trakcie zajęć praktycznych w pasiece będzie można m.in. skosztować miodów pitnych firmy TiM S.A. Więcej szczegółów na stronie: https://www.facebook.com/events/556326874741673/

Zapraszamy!