Po co pszczołom futerko?
10 stycznia 2022

Wydawać by się mogło, że „futerko” pszczoły, tak jak u innych zwierząt, służy utrzymywaniu temperatury ciała. Można powiedzieć, że niedźwiedzie futro jest równie gęste jak włoski pokrywające ciało tych maleńkich owadów. Maleńka pszczoła posiada aż 3 miliony włosków, w tym również na oczach, czy odnóżach. U pszczół rola „futra” jest jednak bardziej złożona.

Poza izolacją termiczną, pszczoły wykrywają włoskami ruch, odbierają bodźce dotykowe, a przede wszystkim przenoszą pyłek. Wszystkie owady zapylające rozpoznamy właśnie po gęstej szczecinie pokrywającej ich ciało. Muszą być mocno owłosione, aby zebrać jak największe ilości pyłku kwiatowego, który stanowi ich pożywienie.

Magazynowanie pyłku

Pyłek kwiatowy stanowi jeden z podstawowych pokarmów pszczół. Pszczoła miodna zbiera dwa rodzaje pokarmów – węglowodanowy w postaci miodu oraz białkowy w postaci pyłku kwiatowego. Siadając na kwiatach, np. w celu pobrania nektaru, do ich ciała przyklejają się miliony drobinek pyłku kwiatowego, które przyklejają się do włosków pokrywających całe ciało. Masa pyłku przyczepionego do ciała pszczoły może stanowić nawet 30% masy jej ciała. Następnie za pomocą odnóży pyłek jest sczesywany z włosków. Owad dodaje odrobinę śliny i formuje maleńkie kuleczki, które transportuje do ula.