Pszczelarstwo miejskie w Katowicach
30 października 2018

Myślicie, że pszczoły to tylko łąki, lasy i kwiaty na wsi? Nic bardziej mylnego! Od kilku lat w Polsce doskonale rozwija się pszczelarstwo miejskie. Również pszczelarze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A. kształcą przyszłych pszczelarzy pod kątem zakładania tego typu pasiek.

Pasieki w centrach miast istnieją na całym świecie już niemal od stu lat. Jedna z najstarszych została założona na początku XX wieku na dachu opery w Paryżu. W Londynie szacuje się ilość uli na około 5000, w Warszawie stoi już kilkaset, a kilkadziesiąt rodzin zamieszkuje centrum Katowic. Największą firmą obsługującą komercyjnie pasieki w=miejskie w największych miastach Polski jest Pszczelarium (www.pszczelarium.pl).

Pasieki miejskie w Katowicach

Od kilku lat rozwijają się pasieki miejskie na terenie Katowic. Między innymi dzięki działaniom promocyjnym Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”. Pasieki te nie tylko umożliwiają zbieranie bardzo ciekawych odmian miodu, ale umożliwiają również prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu ochrony owadów zapylających.

Do końca roku 2018 pszczoły zamieszkują m.in. biurowiec Unilever Polska przy ul. Chorzowskiej, biurowiec Silesia Business Park przy ul. Chorzowskiej, teren parków technologicznych EkoEnergia Silesia S.A. przy ul. Żeliwnej oraz teren Muzeum Śląskiego w Katowickiej Strefie Kultury. Ta ostatnia pełni głównie funkcje dydaktyczne. Warsztaty edukacyjne z zakresu wiedzy o pszczołach są organizowane od czerwca 2018. Do tej w zajęciach uczestniczyło kilkaset osób. Kolejne zajecia edukacyjne prowadzone będą od maja 2019 roku. Informacje i zakup biletów możliwe będą przez system biletowy Muzeum Sląskiego. Zachęcamy do rezerwacji!

 

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmem promocyjnym pasiek miejskich w Katowicach:

Autorami filmu i zdjęć są: Filip Blank oraz Wojciech Radwański. Produkcję ufundowała GRUPA PIETRZAK.