Pszczelarze szykują się do nowego sezonu
22 listopada 2017

Przygotowania pasieki do nowego sezonu

Okres zimowy jest dla pszczelarza długim okresem oczekiwania na nadejście kolejnego sezonu. Przez kilka miesięcy – od listopada do marca – musi się z całej siły powstrzymywać od zaglądania do wnętrza uli. Dopiero po pierwszym ociepleniu powyżej 10 stopni C. okaże się, które rodziny pszczele przetrwały zimę. Następuje wtedy tzw. oblot wiosenny, kiedy pszczoły wylatują z ula po raz pierwszy po kilku miesiącach zimowania.

Nie oznacza to jednak, że pszczelarze nie mają w tym czasie nic do roboty. Zarówno pszczelarze, którzy zazimowali swoje rodziny, jak i osoby planujące uruchomienie pasieki, muszę się do sezonu odpowiednio wcześnie przygotować. Jest to między innymi przygotowanie terenu pod nowe ule, zakup i malowanie nowych uli, sprzętu pszczelarskiego, zbijanie ramek, naciąganie drutu oraz wtapianie węzy.

Uniwersytet Pszczelarzy Miejskich

Wszystko to już niebawem zostanie pokazane w trakcie kolejnego spotkania pszczelarzy Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci Przyjaciele”, której ambasadorem jest TiM S.A. Kolejne osoby, które zapowiedziały uruchomienie swoich pasiek w roku 2018, będą mogły dowiedzieć się jak odpowiednio przyszykować się do sezonu. Będzie pokaz elementów uli oraz ich malowanie. Każdy uczestnik będzie mógł zbić ramki pszczele i wtopić do nich węzę – tj. przygotować nową ramkę do włożenia jej do wnętrza ula wiosną.

Zapraszamy 25 listopada w godz. 15:00 – 17:00 do auli Śląskiego Ogrodu Botanicznego na ul. Sosnowa 5 w Mikołowie.

Dla kogo są zimowe spotkania pszczelarzy?

„Nie przeszkadzaj – pszczoły zimują”, czyli chwila wytchnienia dla strudzonych pszczelarzy, jest cyklicznym spotkaniem wszystkich miłośników pszczelarstwa. Są to wspólne projekcje filmów, warsztaty i dyskusje. A także degustacja miodowych specjałów oraz kącik gier dla dzieci. Impreza jest ogólnodostępna, prowadzone są jednak zapisy poprzez wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1301659016622672. Zapisując się na to wydarzenie będzie można m.in. spróbować miodów pitnych produkowanych przez TiM S.A.

Wstęp: mile widziana sadzonka rośliny miododajnej (np. lawenda, ognik, berberys, kocimiętka…).
Szczegóły: https://www.facebook.com/PszczolkiBzz/

Organizatorzy:
– Pasieka Edukacyjna „Skrzydlaci Przyjaciele”
– Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie
– Pszczelarium
– Miody pitne Tim S.A.