Pszczoły na wakacjach
20 lipca 2017

Jest lipiec, więc gdzie mogą być pszczoły w tym czasie? Wiadomo… na wakacjach! Pszczoły na wakacjach nie wylegują się jednak, tylko ciężko pracują, aby zdążyć z przygotowaniami do nadchodzącej zimy.

Przerwa pożytkowa

Na większości terenu Polski po przekwitnięciu rodzimych odmian lipy występuje tzw. przerwa pożytkowa. Okres od połowy lipca do końca sierpnia jest dla pszczół bardzo często dość trudnym czasem, w którym nieraz mogą głodować. Większość roślin nie nektaruje w tym czasie lub nektaruje mniej. Kwitnące w tym czasie kwiaty to w głównej mierze rośliny pyłkodajne. Jeśli pszczelarz pobrał miód lipowy, pozostaje zazwyczaj wewnątrz uli ok 4kg zapasu w gnieździe. Jeśli okres bezpożytkowy przedłuża się może to spowodować zaprzestanie czerwienia matek lub rabowanie innych rodzin pszczelich.

Przeglądy rodzin pszczelich

W okresie bezpożytkowym należy zwracać uwagę na stan zapasów w ramkach wewnątrz gniazda uli. Tj. w najniższym korpusie uli patrzymy czy wokół czerwiu mamy nadal wianki poszytego pokarmu, czy zostały one zjedzone przez pszczoły. Jeśli pokarmu brakuje, a zmagazynowane zapasy topnieją, należy zacząć działać. Jednym rozwiązaniem jest lekkie podkarmianie mocno rozwodnionym syropem cukrowym. Drugą ewentualnością jest wywiezienie pszczół na kwitnące pole, łąkę lub „na spadź”. Jest to tzw. prowadzenie pasieki wędrownej, kiedy na potrzeby zapewnienia ciągłości pokarmu przewozimy ule na inny teren, na którym kwitną określone rośliny.

Wyjazd pszczół na spadź

Pasieka Edukacyjna „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A. odczuła tegoroczną mroźną wiosnę. Po przekwitnięciu głogów i akacji nie pojawiły się kolejne pożytki pszczele. Lipy nie zakwitły, a nostrzyk nektarował bardzo słabo. Zdecydowano więc o wywiezieniu pasieki na miesiąc w Beskid Śląski na tzw. „pożytek spadziowy”.

Miód spadziowy

W odróżnieniu od miodów nektarowych, miód ten nie powstaje z nektaru kwiatów. Spadź jest zebraną przez pszczoły wydzieliną mszyc i czerwców żerujących na liściach drzew. Wydzielina ta jest lepka i słodka, występuje głównie latem w postaci kropelek, które wabią pszczoły. Miód spadziowy możemy podzielić na dwa gatunki. Jest to tzw. spadź liściasta, która pochodzi najczęściej z drzew lipy oraz spadź iglasta, zazwyczaj świerkowa i jodłowa. Na terenie Beskidu Śląskiego największa szansa jest na pozyskanie spadzi świerkowej oraz lipowej.

Niestety nigdy nie mamy gwarancji, że spadź pojawi się w lasach. Dlatego przez cały okres pobytu pasieki „na wakacjach” należy zapewnić pszczołom odpowiedni zapas pokarmu w gniazdach oraz doglądać, czy spadzi przybywa, czy nadal jest miejsce w nadstawkach miodowych oraz czy nie panuje głód w pasiece.