Co pszczoły robią zimą?
19 stycznia 2018

Zimowe warsztaty edukacyjne

W Pasiece Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jets TiM S.A. odbyły się zajęcia edukacyjne dla 80 dzieci z przedskzola w Gierałtowicach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Zabrzu. Goście pasieki edukacyjnej mogli na własne oczy zobaczyć co robią pszczoły zimą dzięki specjalnym ulom ze szklanymi ściankami. Wolontariusze opowiedzieli i pokazali jak zachowuje się pszczela rodzina zimą, wyjaśnili co to jest kłąb zimowy i jak pszczoły potrafia przetrwać ten ciężki okres. Na zakończenie każdy uczestnik zajęć mógł pomalować nowy ul, który stanie niebawem w pasiece.

Dzieci mogły ogrzać się w auli Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, gdzie edukatorzy przygotowali dla nich specjalną lekcję przyrody i surwiwalu. Krzysztof Lewicki podzielił się z młodymi odkrywcami wrażeniami z wyprawy Tandemowe Trip Love. W trakcie tej ekspedycji para surwiwalowców, wraz z psem, pokonała tandemem dystans 8 tys. kilometrów ze Śląska do Laponii.

Kłąb zimowy

W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się czym jest kłąb zimowy. W szklanym ulu widać było, że pszczoły „nie śpią” zimą i pomimo mrozu poruszały się na plastrach wewnątrz ula. Następnie grupa uformowała własny „kłąb zimowy”. Wśród dzieci została wybrana królowa pszczelej rodziny, dzieci ścieśniły się w kłąb, który miał zademonstrować sposób ogrzewania królowej. Następnie „owady” zagrzane zamieniły się miejscami z tymi wychłodzonymi z zewnętrznych krawędzi kłębu. To samo zachowanie widać było również wewnątrz szklanego ula.