Pszczoły w miastach?
19 maja 2019

Być może nie zdajecie sobie sprawy, że tuż za rogiem, w centrum wielkiego miasta mieszkają pszczoły?! W wielu miastach Europy, w tym również Polski, istnieją pasieki miejskie,w których pasieki lokalizuje się m.in. na dachach budynków. W samych Katowicach takich pasiek jest około dziesięciu. Pszczołami w miastach opiekują się m.in. doktoranci Uniwersystetu Śląskiego w Katowicach oraz firma Pszczelarium.

Kilka dni temu – 7 maja – ule stanęły na budynku Grupy Pietrzak przy ul. Bocheńskiego w Katowicach, mieszczącego salony Ferrari i Maserati! Jak mówi właścicielka salonu: „Zdecydowaliśmy się na postawienie kilku uli na dachu naszego salonu z przekonaniem, że pszczoły w mieście są niezwykle potrzebne i mają nieoceniony wpływ na reprodukcję dziko żyjących roślin, co ostatecznie decyduje o jakości życia mieszkańców naszego miasta”.

Wśród firm obsługujących miejskie pasieki dominuje w Polsce Pszczelarium. Firma ta w roku 2019 opiekuje się 8 pasiekami na terenie Śląska (Katowice, Gliwice, Ruda Śląska, Mikołów) oraz 35 kolejnymi w innych częściach kraju. Z tego 21 pasiek w Warszawie. Pozostałe miasta to: Gdańsk, Wrocław, Poznań, Lublin, Lidzbark Warmiński i Łódź.

Zapewniają bioróżnorodność

Zapylanie jest jednym z najważniejszych procesów odbywających się w przyrodzie, zapewniającym bioróżnorodność. Dzięki temu mamy nie tylko mnóstwo dziko rosnących roślin, ale i pola uprawne. Obliczono, że około 90% kwitnących roślin na świecie potrzebuje zapylania do reprodukcji. Co więcej, pszczoły i ich opiekunowie przyczyniają się do zapewnienia przetrwania nie tylko lasom i leśnym ekosystemom, ale również miejskim łąkom, krzewom, alejom lip, akacji, kasztanowców, jarzębiny i wielu innych roślin.

W efekcie zapylenia rośliny produkują lepsze, większe i smaczniejsze owoce. Co za tym idzie, zwiększa to bioróżnorodność i ilość pokarmu dla ptaków, jeży, czy zajęcy, które zamieszkują nasze miasta. Miejskie parki, zieleńce, tereny przyrzeczne, stare budynki, a nawet osiedla mieszkalne to miejsca zamieszkania wielu gatunków zwierząt, w szczególności ptaków, które wybrały tryb życia blisko człowieka.

 

Zdjęcia: Wojciech Radwański, Krzysztof Poppe