Trzecie rodzinne miodobranie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym
18 czerwca 2018

Już po raz trzeci odbyło się wielkie ogrodowe miodobranie

Całe rodziny uczestniczyły w minioną niedzielę wtrzecim już miodobraniu organizowanym przez Pasiekę Edukacyjną „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A. Z patronowanych przez nas uli zostały wyciągnięte ramki z miodem, aby już po chwili skosztować świeżego miodu zebranego tej wiosny przez pracowite pszczoły.

Udział w imprezie był bezpłatny i ogólnodostępny. Nie obowiązywał limit miejsc. Dzieci w obecności swoich rodziców najpierw udały się do pasieki, gdzie w strojach pszczelarskich pomagały w pobieraniu ramek z miodem z uli. Następnie ramki zostały przeniesione do tymczasowej „pracowni” pszczelarskiej mieszczącej się w wiacie edukacyjnej nieopodal pasieki.

Po odsklepieniu ramek zostały one przeniesione do zabytkowej miodarki, gdzie dzieci mogły za pomocą korby wywirować ich słodką zawartość. Na koniec wszyscy bez ograniczeń mogli zajadać świeży miodek – czy to prosto z kranika, czy wafelków, czy też kubeczków. Niektóre dzieci nie mogły się wprost doczekać wypływającej słodkości, zajadały więc miód rękami prosto z kranika.

Na koniec odbyło się wielkie mycie rąk i buzi, natomiast sporą ilość słodkości dzieci zabrały ze sobą na ubraniach 😉

 

Część zamknięta

Po warsztatach rodzinnych odbyły się zajęcia dla początkujących pszczelarzy. Jak zwykle jedną z atrakcji była degustacja miodów pitnych firmy TiM S.A. Po degustacji kursancie udali się do pasieki, gdzie uczyli się znakować matki pszczele. Ćwiczyli swoje umiejętności na trutniach, aby nie uszkodzić drogocennych królowych pszczelich w ulach. Już po krótkim czasie do pasieki zaczęły przylatywać trutnie – tj. pszczele „samce” – opatrzone w kolorowe znaczki.