Ul snozowy TBH w roku 2020
27 września 2020

Pszczelarze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A. już po raz trzeci przygotowali do zimy eksperymentalny ul snozowy TBH. Rodzina jest w pełni sił i bez większych problemów powinna przetrwać kolejne zimy.

 

budowa ula TBH młoda rodzina w ulu TBH

Ul ten został zbudowany i zasiedlony pszczołami przez wolontariuszy w roku 2018. Ilość prac wykonywanych przy tym ulu jest maksymalnie minimalizowana, aby zapewnić pszczołom naturalną dziką zabudowę wnętrza ula. Jednocześnie plastry te powinny być możliwe do wyciągnięcia i przeprowadzenia np. zabiegów leczniczych. Z ula nie pobiera się miodu. Służy on wyłącznie do obserwacji i prowadzenia zajęć edukacyjnych.

W pierwszym roku rodzina była bardzo skromna i z ledwością udało się jej przezimować. W roku 2019 rodzina osiągnęła już sporą siłę, jednak pod koniec sezonu część plastrów urwała się pod ciężarem zgromadzonego w nich pokarmu. Pszczelarze tymczasowo wzmocnili więc snozy kilkoma klasycznymi ramkami pszczelimi, które sukcesywnie zostały usuwane w roku 2020.

dokarmianie pszczół w ulu TBH

Zimowla

Z ostatniej zimy pszczoły wyszły już bardzo dobrze. Wczesną wiosną zostały wzmocnione specjalnym ciastem z dodatkiem pyłku. W pełni sezonu (maj-czerwiec) rodzina pszczela zajęła niemal 80% kubatury ula i liczebność ponad 50 tys. owadów. Rodzina w trakcie sezony była leczona przeciw warrozie kwasem mlekowym oraz paskami z kwasem szczawiowym. Obecnie trwa leczenie jesienne paskami Biowar oraz dokarmianie zimowe. Pszczelarze znaleźli sposób na karmienie pszczół wykorzystując donicę wypełnioną słomą i keramzytem.