Uroczyste miodobranie Pasieki Edukacyjnej
25 czerwca 2017

Miodobranie

25 czerwca 2017 roku wolontariusze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele” zorganizowali już po raz drugi WIELKIE, UROCZYSTE MIODOBRANIE. Pasieka, której ambasadorem jest TiM S.A. gościła kilkadziesiąt gości ze Śląska i nie tylko. Były całe rodziny, małe dzieci, początkujący pszczelarze… wszyscy, którzy mieli ochotę spróbować miodu pochodzącego z pasieki edukacyjnej na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Mali wielbiciele miodu mogli zajadać słodkości ile tylko byli w stanie.

Wszyscy uczestnicy mogli na początku zapoznać się z niezbędnym sprzętem pszczelarskim, przywiezionym na tą okazję do Ogrodu. Następnie grupa udała się do pasieki, gdzie otwarto ule i pobrano świeże ramki z miodem. Następnie ramki te były odsklepiane przez dzieci. Tj. miód zgromadzony na plastrze jest pokryty woskowym „zasklepem”, który należy ściągnąć przy pomocy specjalnego widelca (odsklepiacza widelcowego). Po przygotowaniu plastrów, trafiają one do specjalnej wirówki (miodarki), gdzie stopniowo, z coraz większymi obrotami, miód zostaje odwirowany. Specjalnia konstrukcja miodarki oraz bardzo wysokie obroty sprawiają, że siła odśrodkowa wyrzuca miód z plastrów, który trafia na ścianki wirówki. Następnie miód ścieka na dno wirówki i przez zawór trafia do sita, a następnie do „odstojnika”.

Degustacja miodu

W przypadku tego miodobrania miód nie zdążył jednak trafić do sita, ponieważ tuż za kranikiem czekał las dziecięcych rączek z przygotowanymi kubeczkami 😉 Każdy uczestnik tego wydarzenia mógł skosztować świeżo wywirowanego miodu. Po jednym kubeczku dorośli byli wyraźnie „przesłodzeni”. Dzieci sięgały jednak po kolejną i kolejną dokładkę.

Zapraszamy ponownie w czerwcu 2018

Na kolejne uroczyste miodobranie serdecznie zapraszamy w czerwcu 2018 roku do Sląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Nic nie dorówna smakowi świeżego miodu, właśnie wywirowanemu z ramek. To po prostu trzeba zobaczyć i posmakować.

© Łukasz Przybył