Warsztaty z plecienia kószek słomianych w Kamiannej
15 czerwca 2018

Warsztaty wyjazdowe w Kamiannej

Wolontariusze Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A., wspólnie ze stowarzyszeniem Serfenta oraz firmą Pszczelarium odbyli warsztaty z plecenia tradycyjnych kószek słomianych. Zajęcia odbyły się w Kamiannej obok Krynicy Zdrój. Jest to miejscowość w wieloletnią pszczelarską tradycją i obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla każdego pszczelarza.

Plecionkarstwo & pszczelarstwo

Plecenie kószek słomianych było głównym tematem odbywających się zajęć.

Kószka lub bezdenka, czyli ul kopulasty – rodzaj ula w kształcie dzwonu, wykonanego z plecionej słomy i ustawiany na odrębnym podłożu, równocześnie stanowiącym zamknięcie dna. Kószki swoim wyglądem naśladują gliniane dzbany stosowane do hodowli pszczół już w starożytnym Egipcie. [źr: Wikipedia].

Miejmy nadzieję, że podobne warsztaty będą odbywały się częściej. Pozwoli to na rozwijanie kultury plecionkarstwa, a jednocześnie sprzyja coraz popularniejszemu pszczelarstwu naturalnemu. Uplecione w trakcie wyjazdu do Kamiannej kószki już niebawem staną się kolejną trakcją Pasieki Edukacyjnej „Skrzydlaci przyjaciele”. Zamieszkają w niej kolejne pszczele rodziny, a odwiedzający pasiekę goście będą mogli zobaczyć w jaki sposób uprawiało się dawniej pszczelarstwo.

Więcej szczegółów: http://serfenta.pl/plecionkarstwo-pszczelarstwo-warsztaty/