Murarki znowu pracują
20 kwietnia 2019

Murarki ogrodowe ponownie zaczęły swoją pracę w specjalnie przygotowanym domku na terenie Pasieki Edukacyjnej “Skrzydlaci przyjaciele”, której ambasadorem jest firma TiM S.A.

Rok temu relacjonowaliśmy warsztaty edukacyjne pt. “Dzikie pszczoły“, które odbyły się 8 kwietnia 2018 roku w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. W trakcie warsztatów przygotowano specjalny domek dla tych owadów, a następnie przygotowano zakupione kokony murarki ogrodowej.

Kolonia murarek przyjęła się w przygotowanym przez pszczelarzy domku. Jednocześnie pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowe przygotowali kolejne domki dla murarek i innych pszczół samotnic.

Owady dobrze przetrwały zimę i właśnie budzą się do życia. Pszczoły te przy temperaturze ok 15 stopni Celsiusza opuszczają swoje rurki, “zamurowane” rok wcześniej. Będą teraz zapylać okoliczne drzewa owocowe, przynosząc do gniazda drogocenny pyłek. Złożą one jaja dla kolejnego pokolenia pszczół, które narodzi się za rok – w roku 2020.

Jak widać pszczoły te żyją bardzo krótko, należy więc korzystać z możliwości ich obserwacji. A są to owady bardzo skłonne do współpracy. Nie mają żądła, więc nie trzeba się ich obawiać. Dosyć często siadają na ubraniu, dłoni, czy też obiektywie obserwatora.

Gorąco zachęcamy wszystkich do postawienia własnych domków dla murarek we własnym ogrodzie oraz do zakupu kokonów tych bardzo sympatycznych owadów.